U današnjem digitalnom okruženju, prepunom sajber pretnji, male i kućne kancelarije suočavaju se sa istim izazovima kao i velika preduzeća – potrebom za pouzdanom i efikasnom zaštitom podataka. Razlika? Veliki timovi imaju čitave IT odseke koji se time bave, dok mali biznisi često imaju – vas, odnosno sami sebe. 

Ako vodite malu kancelariju, radni dan od 12 sati vam je verovatno i više nego poznat. Jednog trenutka ste računovođa, sledećeg vodite marketing, a u pauzama ste sistem administrator. Možda ste čak i sami postavili firewall na laptopu i rekli sebi: “E, sada sam siguran!”. A šta ako jednog dana otkrijete da vam je hakovan bankovni račun ili da su vaši poslovni podaci kompromitovani? 

To nije samo finansijski gubitak ili narušeno poverenje klijenata – to je i vreme koje ćete morati da potrošite kako biste ponovo uspostavili kontrolu. A vreme je, kao što znamo, najvrednija valuta u preduzetništvu.

Firewall? Super. Ali nije dovoljan. 

Osnovna zaštita danas ne podrazumeva samo postavljanje firewalla. Sajber kriminalci su kreativniji nego ikada – phishing, ransomware, botneti, napadi na lozinke… Da biste ostali korak ispred, potrebno vam je slojevito rešenje koje uključuje: 

  • Sigurnost krajnjih tačaka
  • Alate za skeniranje
  • Menadžere lozinki
  • Enkripciju podataka 
  • Zaštitu od phishinga i ransomware napada 

Mnoge firme su godinama ulagale u pojedinačne proizvode za zaštitu, ali to je često kao da pokušavate da sastavite slagalicu sa delovima iz različitih kutija – neko će se sigurno izgubiti. 

Male firme – laka meta za sajber kriminalce 

Mislite da niste dovoljno “veliki” da biste bili na meti hakera? Razmislite ponovo. Male i kućne kancelarije čine okosnicu mnogih ekonomija – samo u Srbiji, 87% firmi ima manje od 10 zaposlenih. Iako su pojedinačno male, kolektivno predstavljaju ogroman potencijal za sajber kriminalce. 

Nedostatak resursa i uverenje da nisu meta često ih čine lakim plenom. A pretnje su raznovrsne: 

  • Krađa bankovnih podataka – Phishing napadi mogu kompromitovati vaše naloge i izazvati ozbiljne finansijske gubitke. 
  • Napada preko nezaštićenih uređaja – Ako uređaji zaposlenih nisu adekvatno zaštićeni, mogu postati ulazna tačka za hakere. 
  • Fizička krađa uređaja – Skoro 60% malih biznisa zabrinuto je zbog gubitka podataka i uređaja.

Kako se zaštititi? 

Osnovne mere, poput redovnog pravljenja rezervnih kopija i korišćenja jakih lozinki, su neophodne. Ali ako pokušavate da sastavite sajber zaštitu iz više različitih rešenja, to može biti dugoročno neefikasno i teško za održavanje. 

Zato postoji jednostavniji način – jedno rešenje koje pokriva sve ključne aspekte digitalne bezbednosti. Za sve one koji nemaju vremena da sami sastavljaju sigurnosnu strategiju, postoje gotova rešenja koja pokrivaju sve ključne aspekte zaštite – od enkripcije podataka do bezbednog bankarstva. Jedno od takvih rešenja je i ESET Small Business Security, koje omogućava višeslojnu zaštitu bez komplikacija i gubljenja vremena.

Ulaganje u bezbednost = ulaganje u budućnost 

Mnogi preduzetnici razmišljaju na sledeći način: “Nemamo budžet za napredna sigurnosna rešenja”. Ali, kada krene po zlu, svi se hvataju za glavu. Pravo pitanje nije da li vam je zaštita potrebna, već kada ćete je uvesti – pre problema ili nakon posledica. Vaše vreme i podaci nemaju cenu, zar ne?!

Deo teksta preuzet sa: Set and protect. A cybersecurity road map for small and home offices | ESET Blog

(Visited 38 times, 2 visits today)
Podelite na društvenim mrežama ...
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin