Beta verzija Photoshopa nudi mogućnost ugradnje 3D objekata i njihovog editovanja

Prolog

Photoshop „koketira” sa 3D mogućnostima prilično dugo. „Ljubav” je počela, čini mi se, sa verzijom CS3, da bi bila unapređivana do CS5. Posle toga, 3D meni i 3D slojevi su bili prisutni sve negde do verzije 2024, kada su jednostavno nestali.

Ideja ugrađivanja 3D objekata u Photoshop je u svojoj osnovi odlična! Na 3D objekat možete da postavite svoj dizajn i da potom taj objekat (ili više njih) postavite na neku scenu i da dobijete odlične rezultate. Problem je, svakako, što Photoshop okruženje nije baš osmišljeno za rad sa takvim objektima, kao i da to traži prilično vremena od strane programera za opciju koju mnogi baš i neće koristiti. Na tom mestu je „ljubav” pukla i 3D mogućnosti u Photoshopu su ostale da budu u „nefunkcionalnom braku”.

Adobe Dimension

Adobe nije prestao da se zanima za ceo koncept pravljenja realističnih scena uz pomoć 3D objekata na koje se može postaviti dizajn iz Photoshopa, ali su shvatili da je mnogo bolje da se to sve radi u posebnom programu. Tako je nastao Adobe Dimension, 3D program koji omogućava da se prilično lako radi sa 3D modelima na koje se može postaviti dizajn iz Photoshopa, ali i iz Illustratora. Mogućnost kreiranja realističnih scena je dovedena tamo gde je trebalo da bude. Zorana Gi, koja je vodila 3D projekat u Photoshopu je zapravo preuzela da vodi Dimension projekat, pa je bilo jasno u kom pravcu se stvari kreću.

Zorana Gi (Gee), nije „naše gore list” iako nosi ime iz ovih krajeva. Poreklom je Kineskinja, rođena u San Francisku, ime je dobila tako što su njeni roditelji odlučili da iz neke knjige sa imenima uzmu poslednje žensko ime. Kako je „Z” poslednje slovo engleskog alfabeta, Zorana je bilo poslednje ime na spisku. Sreli smo se na Adobe MAX-u u Milanu, gde mi je ispričala tu priču.

Kada je 2019. Adobe kupio Substance, francusku softversku 3D firmu, stvari su samo postale još bolje i interesantnije. Sada Adobe nudi čitav Substance 3D paket, koji se sastoji iz različitih alata koji koriste realistične scene i teksture. Kako Adobe ne kupuje firme da bi potrošio novac, već kupuje tehnologije koje mogu da se integrišu u različite programe, tako su se Substance tehnologije infiltrirale i u Illustrator i Dimension. Verovatno poučeni ranijim iskustvom, Photoshop nije dobio ništa od toga.

Adobe Substance Painter
Substance je francuska kompanija koja je postala poznata po svojim inovativnim alatima za 3D teksturisanje i dizajn. Osnovana je 2003. godine, a njen glavni proizvod bio je Substance Painter, alat za teksturisanje koji je postao industrijski standard u svetu 3D modeliranja. Takođe, razvili su i Substance Designer, alat za proceduralno kreiranje materijala. Njihovi alati su korišćeni u raznim industrijama, uključujući video igre, filmove i dizajn. Na primer, Substance alati su korišćeni u popularnim filmovima kao što su Blade Runner 2049 i Star Wars: The Last Jedi, gde su pomogli u stvaranju realističnih tekstura i materijala.

Photoshop i 3D na drugi način

Izgleda da korisnike i dalje „svrbe prsti” i da bi ipak voleli da vide neke 3D opcije u samom Photoshopu, pa je beta verzija donela vrlo interesantnu opciju. Naime, sada je moguće ubaciti određeni 3D model u Photoshop, koji će dvoklikom na isti biti otvoren u jednom od Substance programa i tamo biti editovan, dok će se održavati dinamička veza sa Photoshopom.

Hajde da vidimo šta nam tačno treba da bismo ovo mogli da napravimo:

  1. Adobe Photoshop (Beta)
  2. Adobe Substance 3D Viewer (Beta)
  3. Model sa Adobe Substance 3D Assets platforme

Licencirani korisnici Adobe Creative Cloud paketa imaju mogućnost da instaliraju Beta verzije programa, pa tako i gorenavedena dva. Pre nego što počnemo da radimo, potrebno je da preuzmemo neki 3D model sa pomenute platforme. Platforma sadrži neverovatnu količinu 3D modela (na hiljade). Najveći deo traži pretplatu, ali postoji i određen broj besplatnih, što nije loše za vežbu i testiranje ove mogućnosti.

Kada se na lokalni računar preuzme željeni model, njega, jednostavno, prevučemo u Photoshop na sliku gde želimo da se on nađe. Taj objekat, slično Illustrator dokumentima, postane pametni objekat, pa se dvoklikom na njega otvara Adobe Substance 3D Viewer (Beta), u kojem se zapravo vrši sav rad sa modelom. Nakon čuvanja, promenjeni model se ažurira u Photoshopu. Kako je u pitanju Beta verzija, ima nekih manjih problema, za koje verujem da će biti sređeni do pune verzije. Da ne bih opisivao ceo proces, pogledajte tutorijal kako ceo ovaj proces izgleda.

Zaključak

Adobe Dimension je zamišljen da bude prostor u kojem ćemo postavljati dizajn na 3D modele i kreirati kompletne scene, što je izuzetno korisno za razne vrste reklama i promocija. To traži od korisnika da nauči da koristi još jedan program da bi mogao da to sve uradi. Mnogi korisnici žele da mogu lagano da ubace neki 3D objekat u Photoshop, izrotiraju ga, podese poziciju, stave neki materijal i svetlo. Substance 3D Viewer je prilično intuitivan, pa se u njemu lako radi, a konačni proizvod je Photoshop dokument, što je većini korisnika poznata teritorija. Lepo i korisno. Čekamo konačnu verziju!

Zoran Imširagić

Zoran Imširagić je ekspert za grafički softver i produkciju, edukator i autor. Obučava profesionalne korisnike da iskoriste softver na najbolji način u svom poslu (izdavačke i novinske kuće, štamparije, marketing agencije i sl.). Vodi grupu za grafički dizajn na odseku za dizajn IT Akademije. U saradnji sa distributerskom kućom Extreme d.o.o. više od 15 godina drži radionice i prezentacije za profesionalne korisnike. Autor je velikog broja tekstova (100+) o upotrebi grafičkog softvera za različite časopise i blogove.

(Visited 12 times, 7 visits today)
Podelite na društvenim mrežama ...
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin