U prvom delu bloga (http://blog.extreme.rs/2013/11/23/ssrs-i-report-builder-upoznavanje-1-deo/) sam pisao uopšteno o SQL Reporting Servisima i SQL Report Builderu, na red su došli primeri.
Pošto smo preuzeli Microsoft SQL Report Builder sa sledećeg url-a : http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=29072 možemo da krenemo sa kreiranjem izveštaja.
- Primer kreiranja izveštaja (Reporta) za Microsoft CRM 2011
Prilikom pokretanja SQL Report Buildera pojaviće nam se čarobnjak
Sa leve strane odabraćemo opciju New Report a sa desne Table or Matrix Wizard.
U sledećem koraku definišemo dataset.
U polju Name upisujemo naziv našeg data sourca, u padajućem meniju Connection Type odabraćemo Microsfot SQL Server. Klikom na dugme Build unećemo naziv SQL Servera na kome se nalazi baza sa koje želimo da povučemo podatke kao i sam naziv baze. Na osnovu unetih podataka kreiraće se Connection String.
U sledećem koraku pišemo SQL Query.
Želim da prikažem naziv i adresu svih Accounta u CRM-u. FilteredAccount je pogled koji sadrži sva polja iz tabela AccountBase i AccountExtensionBase (kako ne bih povezivao obe tabele koristim pogled/View FilteredAccount). View FilteredAccount sam nazvao CRMAF_Account. Dodavanjem prefiksa CRMAF_ u nazivu omogućava da korisnik pre pokretanja reporta može da koristi predfiltere.
Sledeći korak je kreiranje prikaza tabelarnog izveštaja – po čemu želimo da grupišemo kolone/redove kao i prikaz sume. Dovoljno je da kliknemo na polje iz kolone Available filds i prevučemo ga u željenu kolonu: Row Groups, Column groups ili Values.
Sledeći korak je odabir prikaza totala (da li želimo da total prikažemo iznad/ispod kolona) kao i predefinisanih stilova (boja, font i sl.)
Naš izveštaj je gotov. Klikom na dugme Run možemo da pokrenemo izveštaj unutar SQL Report Buildera.
Sledeći korak je objavljivanje reporta na CRM-u.
- Primer kreiranja reporta za SharePoint 2013
Procdeura je identična kao i za CRM sve do dela gde definišemo Data Source Properties. U padajućem meniju odabraćemo Microsoft SharePoint List a u Connection stringu ćemo uneti url Sharepoint Portala.
Sledeći korak je odabir željene liste kao i kolona koje želimo da prikažemo na izveštaju.
Nakon ovog koraka dobijamo prozor gde uređujemo prikaz tabelarnog izveštaja (po čemu želimo da grupišemo kolone/redove kao i prikaz sume. Identično kao i u primeru za CRM) kao i odabir prikaza suma i stila tabele.